Masz pytanie lub chcesz zarezerwować pobyt?

Goście apartamentu "Wydmowe Zacisze" Łeba mogą:

  • bezpłatnie korzystać z basenu kąpielowego na terenie osiedla (15.06 - 15.09)
  • bezpłatnie korzystać z kortu tenisowego (cały rok)
  • zapewnić świetną zabawę dzieciom na atrakcyjnym placu zabaw
  • zagrać w siatkówkę na boisku z piaskiem plażowym

Atrakcje w Łebie i okolicy:

Park Dinozaurów:

Łeba Park - Park Dinozaurów to miejsce magiczne.
Obszar 20 ha ŁEBA PARKU – daje niesamowite atrakcje dla najmłodszych ale również dla rodziców.
Sposób ukształtowania terenu oraz jego naturalne walory lub bliskość morza czynią dzień przeznaczony na poznanie ŁEBA PARKU niezapomnianym. Podczas przygotowywania projektu ŁEBA PARKU wyjątkowy nacisk położyliśmy na przyjemność, zabawę i edukację najmłodszych. W czasie zwiedzania każdy z rodziców będzie miał niepowtarzalną możliwość obserwowania swojej pociechy w sytuacjach nowych, nie odkrytych, pełnych żywiołowych reakcji. Osoby dorosłe chętnie oddadzą się refleksji i znajdą chwile wyciszenia.

www.lebapark.pl

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest położony w odległości 5 km na zachód od Łeby. Został utworzony w 1967 roku i wpisany przez Unesco w 1977 r. na Listę Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Jest on jednym z 24 Parków Narodowych, a przy tym jednym z dwóch ( obok Parku Solińskiego ) położonych nad morzem. Objął on swoją ochroną niezwykle interesujący, płaski odcinek wybrzeża Bałtyku z unikalną florą i fauną oraz zróżnicowanymi i niepowtarzalnymi krajobrazami. Na terenie parku żyje około 250 gatunków ptaków wraz z rzadko występującym w skali europejskiej orłem bielikiem a także kormoranem czarnym, bocianem czarnym, orlikiem krzykliwym, puchaczem, zimorodkiem batalionem. Położenie parku na europejskim szlaku ptasich wędrówek, a także obecność jezior, bagien, mokradeł i nie zaludnionych terenów, decyduje o tym, że tak wiele gatunków ptactwa gniazduje na jego terenie a dzięki temu park został włączony w 1995 roku do sieci obszarów o międzynarodowym znaczeniu dla ptaków siedlisk podmokłych,tzw. rezerwatów RAM-SAR. Wśród boru wydmowego żyją także liczne ssaki,można spotkać w parku: łosia, daniela, borsuka i bardziej pospolite zwierzęta tj. jelenie, sarny, dziki, tchórze i wiewiórki. Ichtiofauna to około 40 gatunków ryb słodkowodnych, tj..: okonie, szczupaki, leszcze, płocie, węgorze oraz morskich: flądra, sieja, belona, łosoś, troć.

Słowiński Park Narodowy - unikalna przyroda parku

Powierzchnia parku wynosi 18.247 ha i składają się na nią: wody, lasy, bagna, torfowiska i wydmy. Na obrzeżu parku przenika się wzajemnie środowisko lądowe z morskim. Największym zbiornikiem wodnym jest jezioro Łebsko o pow. 7.140ha, max.głęb.6,3 m i Gardno o pow. 2,468 ha, max.głęb.2,6 m. Jeziora znajdujące się na terenie Parku wyłączone są z ruchu turystycznego za wyjątkiem trasy żeglugowej Łeba - Kluki na jeziorze Łebsko ( łodzie z napędem elektrycznym ) oraz obszarów przybrzeżnych we wschodniej i południowo- wschodniej części jeziora Łebsko, gdzie dopuszczalne jest uprawianie żeglarstwa i wędkarstwo, przy specjalnym zezwoleniu, które do nabycia jest w sklepie wędkarskim na ul. 10 marca w Łebie.

Wejście na ruchome wydmy

Wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego i jego okolic to znakomity sposób odnowy sił witalnych. Kontakt z wolną przyrodą rządzącą się własnymi prawami, w autentycznie naturalnym układzie, nieskażonym powietrzu to dobro, z którego warto skorzystać. Słowiński Park Narodowy dostępny jest dla ruchu turystycznego w okresie od 1.V do 30.IX od godz. 8 do 21; od 1.X do 30. IV od godz. 8 do 16. Do parku można dojechać samochodem od strony Łeby, kierując się do Rąbki, a tam samochód możemy zostawić na płatnym parkingu strzeżonym. Wiąże się to z koniecznością zachowania nieskazitelnych warunków ekologicznych terenu. Jednym z zadań Parku Narodowego jest udostępnienie walorów przyrodniczych i krajobrazowych dla turystyki. Jest to bardzo ważne zadanie o tyle trudniejsze, że wymaga ograniczeń i takich zabezpieczeń, by te wartości nie zostały narażone na zniszczenie. Po parku poruszać się można tylko pieszo (z wyjątkiem podejścia pod Górę Łącką od strony Rąbki, gdzie turystów za odpłatą podwożą wózki akumulatorowe i konne powozy) i po wyznaczonych szlakach turystycznych. Łącznie wyznaczono 140 km szlaków, punktami wypadowymi są Rowy, Łeba i Smołdzino.

Wydmy ruchome

Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie w ilości 130 000 km2 plaż. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Już od stuleci przesuwane są one w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy od siły wiatru, wysokości stoku, czoła wydmy i ukształtowania terenu. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Wydmy powstają z morskiego, pozbawionego próchnicy piasku, mają biały kolor. Od momentu ich powstania, na tym jałowym i niesprzyjającym podłożu próbują osiedlić się rośliny. Aby przetrwać, muszą być one jednak odporne na zasolenie podłoża, zasypywanie oraz na wysoką temperaturę rozgrzanego w upalne dni piasku. Ich zarastaniu przeciwdziała także wiatr wiejący przez cały rok. Rośliny opanowują w pierwszej kolejności niższe partie wydm, dlatego też ich wyższa część, nieustabilizowana przez trawy, jest bardziej podatna na działanie wiatru i przemieszcza się szybciej, nawet do 9 m w ciągu roku, gdy porośnięte trawą, zaledwie do 3 m na rok. Dla zapewnienia szczególnej ochrony zespołom wydm, utworzono Obszar Ochrony Ścisłej Mierzeja. Atrakcyjny i dostępny dla turystów wydmowy szlak zajmuje pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej.

Wyrzutnia rakiet

WYRZUTNIA RAKIET - napotykamy na nią w połowie drogi na wydmy. Jest to tajny niemiecki poligon z 1940 roku. Miejsce to wybrano ze względu na słabe zaludnienie oraz sporą odległość od wojsk alianckich. Był to poligon doświadczalny, na którym testowano rakiety i przeprowadzano próby różnego rodzaju bomb, które zrzucano przeważnie na jez. Łebsko. Większość budowli poligonu wysadzono w powietrze, przed wkroczeniem na te tereny wojsk radzieckich. Przetrwał jeden bunkier, w którym obecnie mieści się muzeum. Zwiedzający mogą obejrzeć w nim wystawę fotograficzną, stare dokumenty i plany poligonu. Większość eksponatów znajduje się na zewnątrz, pod gołym niebem są to m.in.: szkła pancerne z okien bunkrów, lej startowy dla rakiet, elementy broni i wojskowy motocykl, a także resztki polskich wyrzutni rakiet meteo. Przy muzeum czynny jest sklepik z pamiątkami i punkt małej gastronomii. Po zwiedzeniu poligonu mała wąska dróżka znajdująca się obok sklepiku zaprowadzi nas do wieży widokowej, z zachwycającą panoramą na morze, wydmy i jezioro.

Rejsy wycieczkowe

REJSY WYCIECZKOWE I WĘDKARSKIE - Łeba to stara osada rybacka, a tradycja połowu ryb kultywowana jest do dzisiaj. Obok profesjonalnych kutrów stacjonują tu statki wycieczkowe, co szczególnie przypadnie do gustu amatorom wędkarstwa. W sezonie letnim stateczki odpływają bardzo często. Przejażdżka taka pozwala spojrzeć na plażowiczów z zupełnie innej perspektywy. Zakochanym w świecie głębin morskich proponujemy rejsy połączone z nurkowaniem.
Rejsy wycieczkowe można odbyć również po jeziorze Łebsko (przystań w Rąbce). Statki OHAR, ALKA i KORMORAN zabiorą nas na wydmu lub do skansenu w Klukach. Stylizowane stare kutry rybackie zabiorą Państwa w rejsy widokowe po morzu i na zachody słońca oraz na rejsy połączone z połowem ryb.

Wystawa motyli

Na wystawie zobaczyć można najcenniejsze, najładniejsze i najciekawsze motyle i owady z całego świata, z opisem uwzględniającym ich najważniejsze cechy charakterystyczne.
Wystawa znajduje się w centrum miesta przy Skwerku Rybaka i składa się ze 102 gablot entomologicznych, w których łącznie znajduje się ponad 3500 motyli i innych owadów. Wśród eksponatów znajdują się największe na świecie motyle Attacus Atlas, które wielkością dorównują tradycyjnej patelni. Poza motylami na wystawie obejrzeć można inne owady takie jak: chrząszcze, pluskwiaki, straszyki i cały przekrój owadów występujących w Polsce. Dla najmłodszych przygotowano interaktywny test o motylach. Przy wystawie znajduje się sklepik z pamiątkami związanymi z entomologią, w pobliżu parking dla autokarów. Więcej informacji o kolekcji na stronie www.muzeummotyli.pl, wstęp płatny

Stadnina koni w Nowęcinie

STADNINA KONI położona jest w Nowęcinie nad Jeziorem Sarbsko w odległości około 1 km od centrum Łeby. Stadnina posiada 50 koni rasy małopolskiej, sp i wlkp przygotowanych do profesjonalnej nauki jazdy, doskonalenia umiejętności jeździeckich i sportu (skoki i rajdy długodystansowe). Posiada również krytą ujeżdżalnię. Na terenie stadniny funkcjonuje Restauracja pod Gołębnikiem oraz Ośrodek agroturystyczny. Stadnina czynna jest cały rok.

W ofercie:

  • nauka jazdy dla początkujących
  • jazda na menażu
  • jazda w terenie (w tym jazdy nad morze)
  • rajdy konne
  • biegi myśliwskie
  • obozy jeździeckie dla młodzieży (lipiec i sierpień)
  • wczasy w siodle dla dorosłych (cały rok)
  • hotel dla koni

Więcej informacji o stadninie koni na stronie www.nowecin.com.pl

NAJSTARSZY DOM W ŁEBIE

stoi przy ulicy Kościuszki 86 (dawnej Hauptstrasse 18). Zbudowany wysiłkiem kupca Johanna G. Mampe. Na frontowej belce odczytać możemy niezatarty jeszcze łacińskie zdanie, którego treść w całości, w tłumaczeniu brzmi: "Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe" 18 lipca 1723 r.

HOTEL NEPTUN

unikalna na polskim wybrzeżu budowla postawiona w 1905 r. przypominająca swym wyglądem średniowieczny zamek pełniła w pzreszlości funkcję domu zdrowotnego. Tajemniczości i powagi dodaje świetne usytuowanie budynku - na skarpie wydmy, tuż przy morzu. Tereny hotelu dostępne są dla zwiedzających. Dzisiaj znajduje się tu luksusowy hotel.

FALOCHRON I KRZYŻ NAWIGACYJNY

powstały w 2000 roku falochron sprawia, że wejście do portu jest dużo bezpieczniejsze. Jest to ciekawe trasa spacerowa, którą wieńczy 16-metrowa metalowa konstrukcja krzyża, będąca wyrazem pamięci o wszystkich marynarzach, rybakach i żeglarzach, którzy nigdy nie wrócili.

MINI ZOO I OGRÓD ORNITOLOGICZNY - ul. Kolonijna

eksponują okazy roślinnego i zwierzęcego środowiska, ponad 100 gatunków ptaków z całego świata. PROMENADA - wzdłuż portu rybackiego to doskonałe miejsce spacerowe, w pobliżu znajdują się charakterystyczne, niskie domki rybackie z XIX w. i punkty gastronomii oferujące kuchnie regionalną,co wspaniale podkreśla atmosferę kurortu nadmorskiego. Przedłużając spacer można wybrać się na molo wschodnie o długości 192 m, mijając kapitanat portu spotykamy przeciwmgielny Historyczny dzwon, na dzwonie umieszczono wizerunek św.Mikołaja i Jakuba - patronów ludzi morza.

SKWER RYBAKA

wszystkie drogi prowadzą do parku, szczególnego miejsca w Łebie, gdzie odbywają się imprezy plenerowe, koncerty, gromadzą się artyści, grajkowie, możemy tam zamówić portret czy karykaturę, zrobić tatuaż i zapleść warkoczyki. Atrakcją parku jest także skrzynia czasu zakopana w 2004 r. znajdują się w niej przedmioty i dokumenty z naszych czasów, które zostaną odkopane po stu latach.

Rąbka

w przeszłości osada rybacka, dzisiaj wieś leżąca na trasie z Łeby do ruchomych wydm (patrz szlak czerwony i zielony). Dojechać tutaj można samochodem, my jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zalecamy skorzystanie z innych dostępnych w Łebie środków lokomocji. Znajduje się tutaj filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Skorzystać można również z rejsów wycieczkowych po jeziorze Łebsko

Gardna Wielka

wieś w gminie Smołdzino leżąca nad jeziorem Gardno. Warto zwiedzić położony na wzniesieniu kościół gotycki z 1282 roku, przebudowany w XIX w. Przy kościele znajduje się równie stary cmentarz - niektóre nagrobki datowane są na okres XVI wieku!

Kluki

prawdziwa perła kultury słowińskiej, na terenie której mieści się skansen. Zwiedzimy tu chałupy i zagrody rybackie z okresów XIX oraz przełomu XIX i XX wieku. Wspaniałe domostwa wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia ulokowane zostały na planie ulicowym osady z końca XVIII wieku. W sezonie letnim natrafić można na liczne imprezy folklorystyczne, skosztować loaklnych specjałów kuchni kszubskiej, w tym jedynego w swoim rodzaju chleba słowińskiego, oraz posłuchać muzyki i śpiewów zespołów ludowych.

Nowęcin

wieś położona w odległości 2 km od Łeby. W 1497 Mikołaj Wejcher wzniósł tutaj zameczek obronny okalany pięknym parkiem ze starodrzewem. Dzisiaj funkcjonuje tutaj hotel z restauracją i barem. Tuż koło pałacyku znjaduje się inna atrakcja tego miejsca - stadnina koni - oferująca przejżdżki bryczką, jazde konną i hipoterapię. Latarnia morska Stilo - zbudowana została na wydnie w latach 1905-1906. Wysokość latarni to 33,4 m, a wraz z wydmą 75 m n.p.m. Udostępniana turystom spragnionym wspaniałych widoków. Dojechać można z Łeby przez Sarbsk i Sasino (20 km). Samochód należy pozostawić na parkingu w Osetniku.

Rowokół

ze względu na zamierzchłą funkcję w kulturze Słowińców zwany "Świętą Górą". Tutaj społeczność lokalna odprawiała pogańskie obrzędy. W średeniowiecz na górze palono ogniska, które stanowiły punkt nawigacyjny dla żeglarzy. Dzisiaj znajduje się tu wieża widokowa otwarta dla zwiedzających.

Lębork

niewielkie miasto położone 30km od Łeby o urokliwym, średniowiecznym charakterze. Zobaczyć tu możemy pozostałości murów obronnych z basztami, zamek krzyżacki z drugiej połowy XIV wieku oraz wspaniałe centrum z zespołem budynków z przełomu XIX i XX wieku, w tym secesyjne kamieniczki, neogotyckie budynki Poczty i Ratusza Miejskiego.

Latarnia morska w Czołpinie

zbudowana w 1875 roku na najwyższej zalesionej wydmie 56 m n.p.m, w odległości 1 km od brzegu morskiego. Świecą w niej lampy elektryczne, których światło widoczne jest z odległości 20 mil morskich. W sezonie letnim latarnia otwarta i dostępna dla turystów. z jej szczytu piękny widok na morze i jeziora: Gardno, Łebsko i Dołgie Duże.

Żarnowska

miejscowość letniskowa położona ok.. 1,2 km od Łeby. Ze wsi podziwiać możemy piękno panoramy jeziora Łebsko i obszarów ruchomych wydm na Mierzei Łebskiej. Na jeziorze Łebsko znajduję się taras widokowy z panoramą na ruchome wydmy.

Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach

istnieje od 1963 roku mający za zadanie utrwalenie elementów kultury materialnej i duchowej, dawnych rdzennych mieszkańców tej ziemi - Słowińców. W skansenie kultywowane są ich zwyczaje i tradycje. Powstanie skansenu pozwoliło na odtworzenie dawnego układu osadniczego wsi na planie ulicowym z końca XVIII wieku. Zgromadzono 20 obiektów, w tym: 7 chałup, 7 obórek, 2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na lodzie oraz szałas rybacki. Chałupy wyposażono w sprzęty, narzędzia i przedmioty kupowane od Słowińców, którzy wyjeżdżali na stałe do Niemiec. Zagrody rybackie pochodzą z różnych okresów XIX wieku, przełomu XIX i XX wieku, okresu międzywojennego, a nawet okresu powojennego. Budynki te, to przeważnie dwojaki o konstrukcji szkieletowej o pobielanych ścianach wypełnionych gliną i dachach krytych trzciną. W lecie muzeum organizuje imprezy folklorystyczne, m.in. występy zespołów z Kaszub. Zobaczyć można też jak wyglądały dawniej różne dziedziny życia codziennego: jak wiązano sieci, tkano, wyplatano kosze itp. Odbywają się tutaj pokazy wypieku słowińskiego chleba, wyrabianego ze specyficznej mąki.Ze względu na liche gleby ziarno było tu niskiej jakości, dlatego też Słowińcy mielili je z razem z łuskami i ośćmi ryb. Do tak uzyskanej mąki dodawali tarte ziemniaki i groch. Corocznie w okresie od 1 do 3 maja urządza się tutaj tak zwane " czarne wesele ", które nawiązuje do słowińskiej tradycji kopania torfu ( głównego opału ). Dawni mieszkańcy wykopywali torf i na kilka dni pozostawiali na łąkach, żeby wysechł. Następnie przenosili go do zagród i układali pod okapami. wydobycie zaczynali 1 -ego maja, dzień ten nazywali "czarnym weselem", a kończyli je po 12 dniach. Każdego wieczoru, po skończonej pracy, urządzali biesiadę u innego gospodarza. Obecnie, impreza "czarnego wesela" otwiera sezon turystyczny w Klukach. Natomiast po zakończeniu sezonu w I połowie września odbywa się impreza p.t. "Jesień się pyta co lato zrobiło". Jest to impreza folklorystyczna o tematyce jesiennej, np. kiszenie kapusty, wyciskanie soków z buraków cukrowych. Można spróbować miejscowych przysmaków, np. żurek, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, świeże ciasto i wiele innych.

Nie przegap szansy na wymarzony urlop!